Agro Depo - Innovative Agricultural Solutions
Silindirik Tohum Atma Makinesi / Hamilton Drum Seeder

Yüksek hızda tohum ekimleri için pratik, çok yönlü ve kolay kullanılabilme özelliği ile ideal bir makine.

Saniyede beş viyol sırasından fazlasını tohumlayarak saatte ortalama 700 adet viyolun (280.000 göz) tohum atmasını gerçekleştirecek bir hıza sahiptir. Piyasadaki her tür viyol çeşidine tohum atma yapabilecek yapısıyla, büyük çaplı işletmelere uygun çözümler sunar. 0.3 mm delik çaplı olanları Lobelia’dan Salvia’ya kadar olan büyüklüklerdeki çiçek tohumları için uygundur.

Brassica gibi daha büyük tohumlar için ise 0.5 mm delik çaplı olan silindirler kullanılır. Kolaylıkla değiştirilebilen Dubleks silindirleri tekli, ikili yada çoklu tohum ekmeye yönelik olarak müşteri tercihine bağlı üretilir. Her bir silindir iki farklı delik çaplı yada iki farklı viyola uygun olarak makine ile birlikte verilmektedir.

  Nasıl Çalışır?

Silindir, tohumları almak için alım deliklerini, silindir döndükçe sırayla (döner bir valf ile) bir vakuma, bırakmak için düşük hava basıncına ve temizlemek için yüksek basınca bağlayan boylamasına galerilere sahiptir.

Tohum beslemesi, ters yönlerde hareket eden silindir ve arka merdane arasındaki bir doldurma hunisi ile sağlanır. Bu, tohumları sallar ve alım pozisyonuna doğru akmalarını sağlar.

Tohumları alan ve onları çoklu alımlardan korumak için iki hava perdesine taşıyan deliklere vakum uygulanır. Tohumlar daha sonra hassas olarak viyole bırakılmaları için vakumun yerini düşük basıncın alacağı bırakma pozisyonuna taşınırlar. Bırakılmadan hemen sonra, delikler alım pozisyonuna dönmeden önce yüksek basınçlı bir hava akımıyla temizlenirler ve döngü devam eder.

Silindir, taşıyıcı üzerindeki elektronik bir hız alıcısına bağlı melez bir adımlı motor ile çalıştırılır. Viyol, tohumlayıcı altından geçerken, bir infra-red ışını tarafından algılanır ve taşıyıcı ile mükemmel zamanlamayla silindir dönüşünü başlatır.

  Özellikler

Hız

392 hücreli bir viyol için tipik ekim oranı saatte 700 viyol ya da 280,000 tohumdur. Bu saniyede 51/2 sıradır. Benzer bir oran sebze viyollerine de uygulanmaktadır. Pratikte, yüksek üretim oranlarının, tohumlayıcının hızı yerine, viyollerin tohumlayıcıya verilme ya da alınma hızına bağlı olduğu bulunmuştur. Değişken hız standart bir özelliktir.

Esneklik

Hamilton Drum Seeder’ın en önemli özelliklerinden biri, bugün piyasada satılan hemen her türlü viyole, tohum yatağına ve yatak bitki konteynerine ekim yapabilmesidir. Silindiri değiştirmek ve viyol için ayarlamaları yapmak hızlı ve kolaydır.

Silindirler

Dubleks silindirler viyolün her geçişinde tek, çift ya da çoklu ekim için üretilebilirler. Standart 0.3 mm’lik delik büyüklüğü lobelia’dan salvia’ya kadar geniş bir çiçek tohumu yelpazesinin ekimi için uygundur. 0.5mm delikler brassica gibi daha ağır tohumların dikimi için gereklidir. Her silindir iki farklı delik büyüklüğü ya da iki farklı viyol deseni için delinebilir. Hatta sık kullanılmayan altıgen viyoller bile uydurulabilir.

Standart Donanım

Drum Seeder, monte edilmiş 2 metrelik taşıyıcı bant ile seçeceğiniz bir silindir, bir vakum pompa ünitesi, vakumlu tohum temizleyicisi, değişken hızlı motor, aletler ve başlamak için ihtiyaç duyacağınız bütün parçalar ile birlikte gelir. Uzun ömürü ve minimum bakımı sağlamak için malzemelerin seçiminde çok büyük dikkat sergilenmektedir. Taşıyıcıya ve tohumlayıcıya taşınabilir, hafif ve aşınmaya dayanıklı bir yapı vermek için yoğun olarak anodize aluminyum kullanılmıştır.

Güç İhtiyaçları

Tek fazlı evsel bir elektrik kaynağı gereklidir. Makineler 220-240 volt ya da 110-120 volt çalışmaları için üretilebilir. 60 psi’de (4 bar) 4 cfm (100 i/min) çıktı üretebilen bir kompresör de gereklidir.

  Aksesuarlar

Sıkılaştırıcı Silindir / Roller Dibbler

Tohum ekimi öncesi viyol gözlerindeki karışımın yoğunluğunu ve sıkılığını en uygun hale getiren basit ama etkili bir aygıttır. Piyasadaki birçok viyola uygun çeşitleri mevcuttur.

Vermikulit Atma Aparatı / Vermiculite Dispenser

Tohum atma makinesi ile ekilen tohumların üzerine uygun miktarda vermikulit atmaya yarayan bir aparattır. Natürel ve Silindirik Tohum Atma makineleri için iki ayrı versiyonu mevcuttur. Tohum Atma makinesi ile konveyörün hızına uyumlu olarak hava ile çalışır.

Çok Amaçlı Konveyör / Multi–Purpose Conveyor

Vermikulit atma aparatı ile Sulama çubuğunun kolayca monte edilebileceği pratik, çok yönlü bir konveyördür.

Sulama Çubuğu / Watering Bar

Viyoldaki her bir göze uygun miktarda su veren, tohum atma önce yada sonra konveyöre monte edilebilen bir aparattır. Natürel ve Silindirik Tohum atma makinelerinin ikisine de uyumludur. Sadece altından viyol geçerken sulama yapar.

  Doküman & Video
Hamilton Design Hamilton Silindirik Tohum Atma Makinesi
Videoda tam teçhizatlı Hamilton Silindirik Tohum Atma Makinelerinin nasıl çalıştığı, bizzat müşterilerimizin seralarında çekilen görüntülerle anlatılıyor.
77,0MB Hamilton Silindirik Tohum Atma Makinesi - YouTube üzerinde video
Hamilton Design Hamilton Silindirik Tohum Atma Makinesi
Videoda sıkılaştırıcı silindir, vermikülit atma aparatı ve sulama çubuğu ile beraber görülüyor.
5,25MB Hamilton Silindirik Tohum Atma Makinesi - YouTube üzerinde video
Hamilton Design Hamilton MaxiPro Silindirik Tohum Atma Makinesi
Videoda iki ayrı silindirik tohum atma mekanizması görülüyor.
5,75MB Hamilton MaxiPro Silindirik Tohum Atma Makinesi - YouTube üzerinde video
Hamilton Design Hamilton Tohum Atma Makinaları 627KB Hamilton Tohum Atma Makinaları - PDF Belgesi
Hamilton Design Hamilton Çok Amaçlı Konveyör 6,73MB Hamilton Çok Amaçlı Konveyör - YouTube üzerinde video
Hamilton Design Hamilton Silindir Değiştirme
Videoda Hamilton Silindirik Tohum Atma makinalarının silindirinin nasıl değiştirildiği görülmektedir.
16,1MB Hamilton Silindir Değiştirme - YouTube üzerinde video
Hamilton Design Hamilton Tohum Tepsisi
Videoda silindirik tohum atma makinesi üzerinde görülüyor. Bir güçlendirme kiti olarak eski modellere de eklenebilir.
0,99MB Hamilton Tohum Tepsisi - YouTube üzerinde video


YENİ!


Yeni MegaDrum Kit eklentisi sayesinde artık nohuttan kabak çekirdeğine birçok büyük ebatta ve ağır tohumu da atabilecek kapasitede!

MegaDrum Kit eklentisi, model Silindirik Tohum Atma Makinelerine de rahatça eklenebilir, ve normal silindirle kolayca dönüşümlü olarak kullanılabilme imkanı sağlar.


Agro Depo & Referanslar

Site Haritası

Email Adresimiz

info@agro-depo.com

Posta Adresimiz

Fulya Mh. A.Kotil Cd. No:13/B D:4
Şişli, İstanbul

Danışma Hattı

0212 275 10 10
Pzt-Cm 08:00-17:00 saatleri arası

Copyright 2004-2020, Fides Grup

Partnerlerimizin Siteleri: