Agro Depo - Innovative Agricultural Solutions
Jiffy Saksı ile Asma Fidanı Yetiştiriciliği Uygulaması

Dünya genelinde saksı içerisinde asma fidanı yetiştiriciliğinde büyük artış gözlenmektedir.

Avrupa, Kuzey Amerika, Avustralya ve Afrika’da artan sayıda üretici artık Jiffy tablet ve saksılarını kullanmaktadır.

Kendi yetiştirme ortamı karışımını kullanmak isteyen üreticiler Jiffy saksıyı tercih etmektedir. Asma çeliğinin büyüklüğüne göre kullanılan Jiffy saksı çeşitleri aşağıdaki gibidir;

Ürün Kodu Ölçütler (Çap x Boy)
30042502 7 cm x 8 cm
30013200 8 cm x 12 cm

  İdeal Kök Sistemi Oluşumu

Üreticiler, kendi hazırladıkları karışım metaryallerini Jiffy saksılara doldurmaktadır. Jiffy saksılar %50 Spaghnum Yosunu ve % 50 Ağaç hamurundan yapıldığından, kullanılan karışımın kolayca drenaj ve havalanmasına imkan verir. Jiffy saksılar su ve sıcaklığın dağılımında da homojenlik sağlar. Bitki kök sistemi için mükemmel havalanma sağlayan Jiffy saksılar ile ideal kök sistemi elde edilir.

  Jiffy Saksılarda Kullanılan Yetiştirme Ortamı

Üreticiler tarafından Jiffy saksılarda kullanılan yetiştirme ortamı karışımı ve oranları farklılıklar göstermektedir. Kendi karışımını kullanan üreticilerin en önemli sorunu aynı kalite ve özellikteki materyalin temin edilmesidir. Eğer her yeni alınışında farklı özellikteki bir materyal ile karşılaşılırsa, sulama ve gübreleme gibi konularda sık sık sorunlarla karşılaşılır. Belirli iklim koşullarındaki bir yetiştiricilik için sulama sıklığı ve gübreleme programlarının hazırlanmasında, kullanılan materyallerin özellikleri esas alınır. Bu özelliklerdeki değişim veya materyalin homojen olmayışı, tecrübe kazanılmasını güçleştirir.

Ayrıca diğer bir zorluk kullanılacak materyallerin hastalık ve zararlılardan arındırılmasıdır. Toksik kalıntılar bırakacak yöntemler kullanılmamalıdır.

  Bağcılıkta Neden Jiffy Şişen Tablet ve Saksıları Kullanılmalı?

Yeni bir bağ kurmak ciddi bir yatırımdır ve buraya ekilen asma fidanları bu yatırımınen önemli kısmını oluşturur. Bağa ekilecek asma fidanı olabileceği en iyi formda olmalıdır.

Fidanların sahip olduğu kök sistemi, dikildiği alana tutunup gelişmesinde çok önemli rol oynar. Jiffy nin sırrı işte burada saklıdır. Gerek Jiffy şişen tablet ve gerekse saksı içindeki kökler, plastik saksı ve torbaların aksine özgürce, deforme olmadan, kıvrılmadan ve hiçbir engelle karşılaşmaksızın sağlıklı doğal gelişimlerinisürdürürler. Jiffy içindeki (tablet yada saksı) kökler serbestçe yan yüzeyleri delip geçer. Yan yüzeyleri delip geçen kökler hava ile temas ettiğinde büyümelerini durdururlar (doğal hava budaması). Uç kısmında büyümesini durduran kökler, üzerinde diğer kök çatallarını geliştirmeye başlar ve yoğun bir kök yapısı oluşturur.

Jiffy saksı ve Jiffy-7 şişen tabletlerinde yetişmiş asma fidanlarının, bu fidanları kullanacak bağ sahiplerine sağlayacağı faydalar büyüktür. Bağa ekimi yapılan fidanlar ara vermeden doğal kök gelişimine devam ederek çabucak tutunurlar. Kök gelişimini iyi tamamlamış fidanların, ileriki yıllarda elde edilecek hasat miktarında önemli faktör oynadığı unutulmamalıdır.

Jiffy nin nemi koruması ve şeklini bozmaması sayesinde, taşıma esnasında kökler zarar görmez ve uzak mesafelere nakliyesi de oldukça kolaydır.

Jiffy içinde yetiştirilen bir asma fidanı, saksıdan ya da tabletten çıkartılmadan direkt toprağa dikilir. Böylece fidanın kökleri zarar görmez, şaşırtma şoku yaşamaz, gerisinde plastik artıklar bırakmaz. Toprakta kendiliğinden eriyen çevre dostu bir üründür.

  Doküman & Video
Jiffy Jiffy Saksı - Yetiştirme Ortamları 8,97MB Jiffy Saksı - Yetiştirme Ortamları - YouTube üzerinde video
Jiffy Jiffy Ürün Kataloğu 435KB Jiffy Ürün Kataloğu - PDF Belgesi
Jiffy Jiffy Ürünleri Sulama Yöntemleri 97KB Jiffy Ürünleri Sulama Yöntemleri - PDF Belgesi
Jiffy Asma Fidanı Yetiştiriciliği 1,57MB Asma Fidanı Yetiştiriciliği - PDF Belgesi

Agro Depo & Referanslar

Site Haritası

Email Adresimiz

info@agro-depo.com

Posta Adresimiz

Fulya Mh. A.Kotil Cd. No:13/B D:4
Şişli, İstanbul

Danışma Hattı

0212 275 10 10
Pzt-Cm 08:00-17:00 saatleri arası

Copyright 2004-2020, Fides Grup

Partnerlerimizin Siteleri: